Kasze i kaszki to idealne produkty dla dzieci! Można tworzyć z nich zarówno dania wytrawne, jak i desery, a także dodawać do zup – dzięki temu będą smaczne i sycące. Wielu rodziców miewa obawy, bo przecież kasza to zboże, a zboże to gluten! Chociaż wprowadzenie glutenu wymaga obserwacji i troski, to zdecydowanie NIE warto demonizować go, zanim się go nie poda dziecku. Jakie kaszki dla dziecka będą najlepsze na rozpoczęcie przygody z glutenem?

​Pierwsze zboża dla dziecka – jakie wybrać?

Zboża są źródłem wielu cennych składników odżywczych, w tym przede wszystkim błonnika pokarmowego, który odpowiada za prawidłowe trawienie, pobudzając perystaltykę jelit,
a także wielu cennych witamin, szczególnie z grupy B, odpowiedzialnych m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wytwarzanie czerwonych krwinek oraz dobrą kondycję skóry oraz błon śluzowych. Zawierają również cenne minerały, jak magnez, żelazo czy selen, niezbędne dla utrzymania zdrowia. Są więc niezbędne w diecie zarówno dzieci,
jak i dorosłych.


Najlepszą i najłatwiej przyswajalną formą
zbóż dla dzieci są kaszki. Które kaszki wybrać? Na początku wprowadzania glutenu do diety dziecka najlepiej postawić na klasyczną kaszę mannę oraz kaszkę orkiszową dla dzieci.
      KASZKA GRYCZANA   KASZKA JAGLANA   Kaszka Orkiszowa   Kaszka Owsiana   Kaszka Manna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

​Dobry gluten dla dziecka, czyli kaszki orkiszowe

Gluten znajduje się w zbożach takich jak pszenica, orkisz, żyto, jęczmień czy owies. Najwięcej glutenu jest w pszenicy i produktach z niej wytworzonych. Jednak wprowadzanie glutenu do diety dziecka można zacząć od kaszek orkiszowych, które zawierają nieco mniej glutenu, ale jednocześnie bardzo wiele składników odżywczych, dzięki czemu można zaproponować dziecku smaczny, pełnowartościowy posiłek.

 

 
 
 
 

Warto wiedzieć!

Częstym błędem jest unikanie w diecie dziecka pokarmów, które należą do potencjalnie alergizujących. Jeśli coś „ma uczulić” – zrobi to na pewno, niezależnie od tego, w jakim wieku dokonamy wprowadzenia tego typu produktów. Dlatego należy wprowadzać do diety dziecka wszystkie produkty stopniowo, zachowując zasadę jednego produktu w danym momencie, jednocześnie obserwując reakcję dziecka i reagować dopiero w przypadku niepokojących objawów.

 
 
 

Kasza manna jako gluten dla dziecka

Kiedy już dziecko zaznajomi się z glutenem, można dla urozmaicenia diety wprowadzić inne rodzaje kaszek, np. kaszę mannę, zrobioną z pszenicy zwyczajnej, zawierającej bardzo dużą ilość glutenu. Jeśli bowiem ma wystąpić reakcja alergiczna na gluten – zadzieje się po podaniu każdego zboża, które go zawiera. W przypadku, kiedy nie pojawiła się po kaszce orkiszowej, również manna powinna być dla dziecka bezpieczna. Kaszka manna posiada drobną formę,
a jednocześnie jest bardzo sycąca. Jej lekki smak z łatwością przejmuje inne, dlatego można ją wzbogacić dodatkami owocowymi czy warzywnymi.



Jakie są zalety naszych kaszek orkiszowych?


Są mniej przetworzone, dlatego zawierają więcej błonnika i składników odżywczych od innych produktów pszenicznych.


Orkisz wzmacnia system odpornościowy, wspiera budowę tkanek mięśniowych, regeneruje oraz działa przeciwzapalnie.


Zawierają mniej glutenu, a wiele składników mineralnych, takich jak miedź, fosfor i żelazo, a także witaminy A, E, PP oraz D.


Można z nich przygotować zarówno dania wytrawne, jak i desery. Drobna forma jest dobrze przyswajalna przez dzieci.

Gruby przemiał pozwala zachować więcej właściwości odżywczych zbóż


Są pyszne w smaku – naturalnie delikatne i słodkie, lekko orzechowe – a przede wszystkim łatwostrawne.


Wspierają prawidłowy metabolizm.

Nadają się dla maluchów już od 6 miesiąca życia!

 

Kaszka orkiszowa jako pierwszy gluten dla dziecka?



Jak najbardziej! Zawsze warto sięgać po takie produkty, które posiadają jak najwięcej wartości dla dziecka, a jednocześnie są jak najmniej zmodyfikowane. Jeśli chodzi o produkty glutenowe dla dzieci, kaszka orkiszowa będzie doskonałym wyborem, a podawana na przemian z kaszką manną – zapewni ciekawą, pełnowartościową i smaczną dietę każdemu maluchowi.